Z czym wiąże się upadłość konsumencka i kto może ją zgłosić?

Posted on 07/11/2018 7:35am

Każdemu czasem zdarza się popaść w kłopoty natury finansowej. Choćbyśmy nie wiem jak dobrze byli zabezpieczeni musimy być świadomym tego, iż nie można się czuć zupełnie bezpiecznie. Sytuacja potrafi się diametralnie zmienić w chwilę niekoniecznie z naszej winy.
Czasem to jedynie przejściowe kłopoty, czasem niestety jednak coś poważniejszego, co może doprowadzić nas na skraj bankructwa. Jakiego rodzaju mechanizmy mamy do dyspozycji będąc osobą fizyczną nieposiadającą swojej firmy?

przepisy, prawo
Od 2009 roku wprowadzona do polskiego prawa upadłość konsumencka daje większą możliwość manewru- sprawdź jakie tutaj: . Wiąże się z nią możliwość zmniejszenia bądź umorzenia zobowiązań właśnie osobom fizycznym. Możemy się nią posłużyć w razie niewypłacalności powstałej nie z naszej winy. Upadłość taką ogłasza sąd rejonowy odpowiedni dla danego rejonu, a w szczególności gospodarczy wydział upadłościowy na wniosek osoby zadłużonej. Przykładowo osoba mieszkająca w okolicach Wrocławia podlega właśnie pod Wrocław. Osoby, którym jesteśmy winni pieniądze nie mogą osobiście wszcząć tego postępowania. Ogłosić tą upadłość możemy raz w ciągu 10 lat, przyczyny muszą być niezależne od takiego dłużnika. Z reguły jest to nieszczęśliwy wypadek, zachorowanie lub też utrata zatrudnienia. By rozpocząć cały proces dłużnik musi złożyć wniosek o taką upadłość do właściwego sądu upadłościowego wraz z uiszczeniem niewielkiej opłaty – około trzydziestu złotych.

Dłużnik musi wypisać we wniosku cały swój majątek. Zajęte jednak zostają jedynie te rzeczy, które przedstawiają faktyczną wartość i są możliwe do upłynnienia. Istnieje cały spis rzeczy, jakie takiemu zbyciu nie mogą podlegać oraz jest on zawarty w jednym z dokumentów, jaki zwie się „ograniczenia egzekucji”.


książki, prawo
Author: Tony Webster
Source: http://www.flickr.com
Tego typu spis zapewni elementarne podstawy egzystencji dłużnikowi i jego najbliższym. Taki proces upadłości powinien zostać przeprowadzony w ten sposób ażeby zapewnić godne życie dłużnikowi zgłaszającemu wniosek, jak też maksymalnie zaspokoić na obecną chwilę wierzycieli sprzedając wartościową część majątku osoby zadłużonej. Jeśli licytacja majątku nie wystarczy do spłacenia wszystkich należności sąd musi rozpisać dodatkowy plan spłaty.

Widzisz właśnie niezwykle interesujący wpis, więc z pewnością zainteresuje Cię także ten udostępniony poniżej materiał - on również jest wart przeczytania.

Jednak musi być on zrobiony w taki sposób by brał pod uwagę obecny stan finansowy osoby zadłużonej jak też to jakie są potrzeby życiowe jego i jego rodziny. Często taka spłata może trwać latami, natomiast ostatecznie cały proces doprowadza do kompletnego oddłużenia konsumenta oraz przywrócenia mu jego pierwotnej zdolności do normalnej egzystencji.

Tags: prawo, Sąd, bankructwo, majątek