W jaki sposób wytrzymać, gdy za oknem panują wysokie temperatury, czyli parę słów o domowej klimatyzacji.

Posted on 07/11/2020 8:29am

Podczas upałów ciężko jest wytrzymać nawet w zacienionym miejscu. Jeśli temperatura na zewnątrz długo utrzymuje się powyżej 30 stopni Celsjusza, wówczas nawet przebywanie w domu może być męczące. Zimne napoje, lody lub wentylatory są wtedy zbawienne. Możemy jednakże zmienić nasz dom w chłodne i komfortowe miejsce. Wystarczy do tego jedynie odpowiedni klimatyzator domowy. Jak to działa i który sprzęt wybrać?


KLIMA-TOP
Klimatyzator działa na podobnej zasadzie co lodówka. W parowniku to jest odpowiedniku zamrażalnika następuje schłodzenie otaczającego powietrza, a pobrane poprzez czynnik chłodniczy ciepło transportowane jest do skraplacza, gdzie oddawane jest na zewnątrz. Całość uzupełnia sprężarka a także wentylatory, które powiększają przepływanie powietrza wokoło skraplacza i parownika. Rezultatem działania klimatyzatora jest też osuszanie powietrza. Kolejną funkcją klimatyzatorów może być też oczyszczanie powietrza, gdyż w każdym urządzeniu tego typu znajduje się filtr powietrza. Dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów możemy oczyszczać powietrze nie tylko z różnych pyłów, ale również zarodków grzybów, roztoczy, bakterii i wirusów, a nawet z zapachów. Może to być dla ludzi cierpiących na alergie. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów takich urządzeń. Można wyróżnić klimatyzatory przenośne lub stacjonarne, a ponadto monoblokowe albo typu split. Klimatyzator - (wentylacja Smartbox) monoblokowy to taki, w którym w jednej obudowie umieszczono całe urządzenie. Dostępne są one zarówno w wersji przenośnej, jak i stacjonarnej. Takie urządzenia są jednakże stosunkowo głośne. Innym rozwiązaniem jest klimatyzator typu split, w którym sprężarka zamontowana jest na zewnątrz budynku, dzięki czemu te urządzenia są cichsze i wygodniejsze w używaniu. Zazwyczaj są też wydajniejsze pod względem mocy chłodniczej. Niewątpliwą zaletą klimatyzatorów przenośnych jest możliwość przestawienia ich w miejsce, jakie wymaga schłodzenia. Należy jednakże pamiętać o tym, iż konieczne jest odpowiednie odprowadzenie ciepłego powietrza na zewnątrz. Najbardziej popularne są klimatyzatory stacjonarne typu split. Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia należy pamiętać o dostosowaniu mocy chłodniczej do kubatury wnętrza, które będzie chłodzić. W przypadku klimatyzacji domowej raczej nie stosuje się dokładnych obliczeń lecz przyjmuje się, iż moc chłodnicza powinna wynosić 0,1 kW na każdy metr kwadratowy wnętrza.


Pozostałe porady: .

klimatyzacja
Author: Klimatop
Source: www.klimatop.pl
Klimatyzatory są coraz bardziej popularne oraz przystępne nie tylko dla bogatych ludzi. Oprócz chłodzenia pełnią również inne funkcje, jak na przykład oczyszczanie i osuszanie powietrza, a nawet ogrzewanie w chłodne dni. Zanim nadejdą upalne dni warto jest zaopatrzyć się w klimatyzator, aby mieć odrobinę ochłody gdy na zewnątrz będzie gorąco.

Tags: Wnętrza, temperatura, ciepło, schłodzenie