W jaki sposób napisać pozew o separację? Czy możemy samemu takie coś przygotować?

Posted on 06/06/2020 8:02am

Z całą pewnością pozew i odpowiedź na pozew o separację można napisać samemu. Nie jest to rzeczywiście aż tak ciężkie, ale powinniśmy pamiętać o kilku istotnych elementach takiego dokumentu.


pozew
Author: Marc Majcher
Source: http://www.flickr.com
Po pierwsze, trzeba wskazać adres sądu okręgowego, jaki jest określony w naszej sprawie. Właściwość sądu ustala się na podstawie miejsca wspólnego zamieszkania małżonków.

Jeśli chcesz poznać kolejne informacje na ten temat, zobacz tekst, a niewątpliwie on również będzie dla Ciebie szczególny.

Zasada ta ma jednak zastosowanie jedynie w takiej sytuacji, gdy jedno z nich ciągle tam przebywa. W sytuacji, gdy małżeństwo nie ma adresu wspólnego zamieszkania, to pozew powinno się złożyć do sądu okręgowego, jaki jest właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego, a jak nie jest to możliwe – do miejsca zamieszkania składającego (czyli powoda) - dowiedz się więcej o pozwach.

Następnie powinniśmy podać szczegółowe informacje na temat stron postępowania (czyli męża i żony). Powinniśmy podać ich imiona i nazwiska, numery PESEL oraz adresy. Później należy przedstawić swoje żądania, czyli na przykład domagamy się orzeczenia separacji.

Zobacz ten ciekawy tekst i odkryj więcej tutaj (https://ppadwokaci.pl/oferta/dochodzenie-naleznosci/). Na pewno nie będziesz żałować. Nie zwlekaj ani chwili! Zrób to w tym momencie!

Ponadto w tej części pozwu możemy zdefiniować swoje oczekiwania w zakresie alimentów, opieki nad dziećmi, rozdziału majątku, orzeczenia zwrotu kosztów sprawy. Później opisujemy czemu istnieje potrzeba ustanowienia separacji. W tym momencie powinniśmy ukazać, iż nastąpił rozpad małżeństwa. Gdy domagamy się uznania winy jednego z małżonków – niezbędne jest wskazać jej dowody. Powinniśmy też ukazać sprawy mające związek z dziećmi. Należy poinformować sąd czy posiadamy z małżonkiem wspólne dzieci a także wpisać ich właściwe dane.


sąd
Author: Tori Rector
Source: http://www.flickr.com
Pozew niezbędnie musi także zawierać informacje o majątkowych umowach małżeńskich, także o intercyzie. W treści pozwu można także wnioskować o przesłuchanie świadków. Ich szczegółowe dane też powinniśmy uwzględnić. Na samym końcu przedstawiamy listę załączników. Do załączników zaliczyć powinniśmy wszystkie dokumenty, które udowadniają fakty ukazane w pozwie, a także skrócony odpis aktu małżeństwa. Tak przygotowane dokumenty będą w pełni kompletne, dzięki nim sprawnie będzie mógł zacząć się proces rozwodowy. Proces nieprzyjemny, lecz korzystniej jak dziejący się prędzej. Gdy bowiem ma miejsce zbyt długo robi się jeszcze bardziej nieprzyjemny. Jeżeli więc zależy nam na błyskawicznym i przy tym mniej nieprzyjemnym procesie, przygotujmy wszelkie niezbędne dokumenty, a sprawę rozwodową będziemy mieć dość szybko za sobą.

Tags: rozwód, pozew, dowód