Nawiązywanie do obyczajów staropolskich w budownictwie coraz modniejsze

Posted on 13/11/2019 7:45am

Wracanie do szlacheckiej kultury, nawiązywanie do naszej tradycji ludowej w naszych czasach jest coraz bardziej widoczne i co ciekawe akceptowane przez młodzież polską. Zauważalne jest to również w budownictwie. Jednak głęboko w świadomości Polaków istnieje chęć życia w dworku rodem z Pana Tadeusza, mieć dookoła posesji posadzone wierzby oraz czuć się Polakiem.


Czy także należycie do tej społeczności polskiej, która chce wrócić na wieś do swojego dworku? Może nie jest to możliwe, aby przenieść się za miasto, z tego powodu że pracujemy, liczne obowiązki, lecz wykończenie domu na wzór dworu szlacheckiego – to możemy osiągnąć.

Zaintrygował Cię taki wpis? Jeżeli tak, to niewątpliwie zainteresuje Cię również ten ważny tekst (https://spolkaeneko.pl/) - on nawiązuje do tej problematyki.

Najważniejsze są niuanse, jakie tchną „ducha polskości” w mury domu. Dworki kiedyś były bielone, Ty możesz zastosować białą farbę do elewacji, jest ona matowa, dlatego do złudzenia wygląda jak bielone mury. dach powinien być dwuspadzisty, przykryty kamionkowymi dachówkami, jakie niestety nie są odporne na wszelkie warunki pogodowe ani nie są tanie, jednak jednego nie można im odebrać – ich piękna. Przejdźmy do okien, to właśnie one nadadzą tego sarmackiego „smaczku”, jak na złość będzie to kosztowna inwestycja (RK Styl Świdnica).

Jeżeli po zapoznaniu się z tym tekstem myślisz, że warto jest bardziej poznać ten temat, to jeszcze zerknij tutaj przewozy do niemiec wałbrzych.

Winny być one wykonane z drewna, ręcznie rzeźbione razem z okiennicami, pomalowane w ludowe wzory florystyczne. Jeżeli zależy Ci na jakości wykonania – okna drewniane dolny śląsk, a dokładnie Świdnica to miasto, gdzie wykonywane są po dziś dzień cudowne ręcznie rzeźbione okna.


brama
Author: lavilleautady
Source: flickr.com
Jak wiadomo, sarmaci znani byli ze swej gościnności, ponieważ jak to mówili: „Gość w dom, Bóg w dom”, zaś jaki element „zaprasza”, by wejść do naszego domu? Brama wjazdowa (RK Styl - Oknoplast). Ona również musi zostać wykonana z drewna, lecz swoim wyglądem ma ona zapraszać do nas, toteż nie może być to ogromny element. Jeżeli chodzi o bramy świdnica, jak już wspominaliśmy jest właściwym miastem, w którym od lat rzemieślnicy wytwarzają namacalne cuda z drewna.


Życie w domku szlacheckim wyzwala w Polaku pewnego rodzaju poczucie wolności od wszelakich trosk, daje „zanurzyć się” w naturze i prawdziwie wypocząć nawet po najbardziej wyczerpującym dniu. Chyba to właśnie sprawie, iż pragniemy powracać do polskiej tradycji.

Tags: dach, mieszkania, miasto, czas, detale