Krótka prezentacja najczęściej używanych sposobów i metod wyceniania wartości firm, spółek i przedsiębiorstw.

Posted on 09/10/2021 7:31am

Przy sprzedawaniu jakiejś spółki jedną z kluczowych spraw będzie wykonanie jej wyceny. W sumie takie wyceny przydatne są nie tylko w przypadku takich transakcji, lecz również przy negocjacjach z bankami czy przed wejściem na giełdę.


prawo
Author: Lukas Plewnia
Source: http://www.flickr.com


firma
Author: Junta Informa
Source: http://www.flickr.com
Dzięki wycenie osoby się tym interesujące będą wiedziały, ile jest warta dana firma i na tej podstawie będą mogły podejmować jakieś decyzje. W praktyce wycena spółek może być przeprowadzona paroma różnymi metodami, a wybór danej uzależniony jest od tego, w jakim celu ma być robiona i od charakterystyki danej spółki. Najpopularniejsze z nich to majątkowa, dochodowa i porównawcza, każda z nich prezentuje niezależne, odmienne podejście do problemu.

Ciekawy post? Bardzo nam przyjemnie. Tym samym gorąco zapraszamy na (https://ozieblowski.pl/) naszą następną stronę, na której przeczytasz masę dodatkowych opisów.

W praktyce wyceny poszczególnymi metodami znacznie się mogą różnić, więc trzeba o tym pamiętać podczas wyboru.


Dyskusja specjalistów
Author: Ted Eytan
Source: http://www.flickr.com


W przypadku dochodowych metod wartość spółki zostaje szacowana w oparciu o pieniężne przepływy które generuje spółka, przy założeniu że będzie ona dalej się rozwijać. Najważniejsze są tu wybiegające na kilka lat w przód finansowe prognozy. Za to wycena aktywów porównawcza odbywa się poprzez porównanie wycenianego podmiotu z jakimiś innymi firmami o zbliżonej wielkości i profilu działalności. Przy tej metodzie czasami są problemy ze znalezieniem dobrych firm do porównywania.


Kolejną popularną metodą jest wycena majątkowa, czasami też nazywana bilansową.

Istnieje polecana strona internetowa, na jakiej odnajdziesz interesujące informacje, które warto sprawdzić. Odwiedź ją tutaj.

W jej przypadku wartość spółki to cały posumowany majątek, od którego należy odjąć różnego rodzaju ciążące na firmie zobowiązania i długoterminowe należności.

Tags: bank, problemy, firm, interes