Komu należy się a także gdzie możemy uzyskać darmową pomoc prawną?

Posted on 15/04/2019 7:39am

Począwszy od 2016 roku każdy powiat spełnia zadanie finansowane z budżetu państwa jakie polega na prowadzeniu punktów udzielających darmowej pomocy prawnika dla osób fizycznych.
strona
Author: UK Ministry of Defence
Source: http://www.flickr.com


bezpłatna pomoc prawna
Author: niko_stra
Source: http://www.flickr.com


Bezpłatna pomoc prawna należy się osobom którzy korzystają z pomocy społecznej (uwzględniany będzie okres dwunastu miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie darmowej pomocy prawnika), posiadającym Kartę Dużej Rodziny, weteranom oraz kombatantom. Jednocześnie osobom, które nie mają dwudziestu sześciu lat oraz osobom, które skończyły 65 lat. Dodatkowo osobom, które w wyniku wystąpienia żywiołowej katastrofy, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej są w sytuacji zagrożenia lub poniosły jakieś straty.


Ażeby uzyskać bezpłatną pomoc prawną, trzeba przedstawić poświadczenia potwierdzające uprawnienia do skorzystania z darmowej pomocy prawnika, dla przykładu decyzję bądź poświadczenie o przyznaniu świadczenia z pomocy społecznej, aktualną Kartę Rodzina +, dokument tożsamości albo też wypełnić pisemne oświadczenie o wystąpieniu katastrofy żywiołowej, klęski naturalnej albo technicznej awarii. Bezpłatną pomoc prawną możemy otrzymać w specjalnie do tego przygotowanych lokalizacjach wskazanych jak też organizowanych przez Twój powiat (miejsca takie mogą się znajdować między innymi w Starostwie Powiatowym, Powiatowych Ośrodkach Pomocy Rodzinie czy też Miejskich Centrach Pomocy Rodzinie).
Założenie jest takie, ażeby w każdym powiecie znalazły się 2 tego rodzaju punkty, z czego jeden musi być prowadzony przez pozarządową organizację. Pomocy prawnej w ww. punktach udzielają adwokaci oraz radcy prawni.

Tags: dokumenty, moc, pomoc, adwokaci, radcy prawni