Jakie zadania pełni oświetlenie o charakterze awaryjnym w różnych budynkach i obiektach w jaki sposób należy je projektować

Posted on 09/01/2021 8:17am

O tym, jak istotną rolę spełnia światło w codziennym życiu najczęściej możemy się przekonać, jak go zabraknie. O ile jednak wyłączenie zasilania jak się siedzi w mieszkaniu może ewentualnie spowodować konieczność rozpalenia jakiejś świeczki, to zdarzają się sytuacje, gdy jego brak stanowi duże zagrożenie.


Tak może być przykładowo, gdy z powodu pożaru albo innego zdarzenia trzeba szybko ewakuować ludzi z jakiegoś budynku, a zasilanie zostało odcięte. Po ciemku mogłoby dość do różnych wypadków czy zaginięć, a to mogłoby się skończyć nawet jakąś tragedią. Dlatego też należy zadbać o dobre oznaczenie dróg ewakuacji i stref niebezpiecznych na wypadek braku zasilania. Najczęściej wykorzystuje się do tego zasilanie awaryjne, po niemiecku nazywane także notlicht - patrz na fluchtwegbeleuchtung.
Komputery z serii VAIO E 11
Author: Sony
Source: Sony


przestrzeń kosmiczna
Author: JOHN LLOYD
Source: http://www.flickr.com


Podstawową rolą takiego zasilania jest oświetlenie miejsc na wypadek odcięcia energii elektrycznej w budynku i tym samym umożliwienie orientacji we wnętrzu.

Zobacz, czy następny link jest tym, czego właśnie szukasz. Na pewno bardzo może pomóc Ci w Twym projekcie, który aktualnie robisz. Zobacz, naprawdę nie pożałujesz!

Przepisy bardzo dokładnie określają parametry, jakie powinno tego typu fluchtwegbeleuchtung spełniać, i w czasie projektu instalacji należy się ich trzymać. Dobrym pomysłem jest wykonanie takiego projektu we współpracy z osobami odpowiedzialnymi za ochronę przeciwpożarową, ponieważ tego typu zasilanie stanowi ważny element bezpieczeństwa także w tej kwestii. Aktualnie w ofercie znajduje się bardzo dużo opraw i modułów które służą do takich celów - więcej o notlicht.


Posiadają one odpowiednią konstrukcję i spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa, z tego też powodu używać ich można w wielu różnych miejscach.

Tags: oświetlenie, dom, pracy, rozwiązanie