Jakie formalności są niezbędne jeśli planuje się zakupić mieszkanie na rynku wtórnym.

Posted on 05/07/2018 12:12pm

Przy zakupie mieszkania używanego jest sporo spraw formalnych do spełnienia. Nawet jeżeli ktoś będzie miał wystarczającą ilość gotówki, to i tak od niektórych rzeczy nie uda mu się uciec, a tym bardziej jeśli taka transakcja będzie kredytowana.


Nasze prawo (zobacz sprawdź przykłady) będzie wymagać, aby wszystkie zakupy wiążące się z nieruchomościami były zawierane pod postacią aktu notarialnego, więc siłą rzeczy u notariusza trzeba się będzie w tym temacie zjawić. Poza tym przed zakupem powinno się dokładnie sprawdzić stan danego mieszkania, czy na przykład nie widnieją na nim jakieś dodatkowe obciążenia w księgach wieczystych. Niedopilnowanie tego spowodować może kiedyś spore problemy, z tego też powodu nie należy sobie tego lekceważyć. A jeżeli na zakup będzie brany kredyt, to dochodzi jeszcze cała procedura związana z jego udzieleniem - przeczytaj tutaj.
Internet - kadr
Author: Vishay Intertechnology
Source: http://www.flickr.com


Przede wszystkim banki weryfikują na podstawie otrzymanych zaświadczeń o zarobkach kredytową zdolność zainteresowanego mieszkaniem. Dokładnie bezpłatny dostęp weryfikują również wcześniejszą historię w BIKu, żeby mieć pewność, że kredyt zostanie spłacony. Jeśli ten etap zostanie zakończony pozytywnie, to następnym z kroków jest wycena nieruchomości Bielsko-Biała, wykonana przez zawodowego rzeczoznawcę. Jest to konieczne do tego, żeby bank miał informację, ile jest warta nieruchomość, która stanowić będzie zabezpieczenie kredytu.


Przy nieruchomościach należy również dostarczyć wyciąg z księgi wieczystej, oraz kilka dokumentów ze spółdzielni. Na zakończenie, jeżeli nie będzie żadnych problemów, zostanie podpisać umowę i przelać pieniądze sprzedającemu.

Tags: nieruchomości, problemy, interes, księgi