Jak możemy wybrać innego sprzedawcę gazu? Owszem, to jest realne, trzeba tylko pamiętać o paru kwestiach

Posted on 23/10/2019 7:26am

Musimy wiedzieć, że aktualnie aż 95% udziałów w rynku dystrybucji gazu należy PGNiG. Ale to nie znaczy, że my jako konsumenci jesteśmy na to skazani, ponieważ każdy klient przyłączony do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa może zmieniać własnego dystrybutora paliwa gazowego. Z kolejnej strony, niezwykle często tym dostawcą jest jednak ze spółek grupy kapitałowej PGNiG.

Kuchnia gazowa
Author: Papa Pic
Source: http://www.flickr.com
Tak bowiem może wyglądać właśnie obrót gazem, ale zmiana sprzedawcy gazu to prawo, z którego można korzystać (zmiana dostawcy gazu). W Polsce postępuje w najlepsze liberalizacja rynku rozprowadzania gazu.

Ta pełna notka także zawiera interesujące wiadomości na przedstawiany tutaj temat. Jeśli więc Cię on interesuje - nie ociągaj się i zobacz to.

Odbywa się tak zgodnie z zasadami wolnego handlu i ustalania, które są narzucone przez Unię Europejską. Warto przy okazji zdawać sobie sprawę, że wolni sprzedawcy gazu mają wyłącznie oferty dla przedsiębiorców, niemniej już niedługo dostępne będą atrakcyjne propozycje dla gospodarstw domowych. Jedną z bardziej modnych propozycji jest tak nazywana opcja dual fuel, co znaczy zakup prądu i gazu od jednej firmy. Zamianę sprzedawcy gazu możemy wykonać przez upoważnienie określonego sprzedawcy do funkcjonowania w naszej sprawie.

Co jeszcze powinno się wiedzieć?Priorytetowo to, że każdy konsument mający całą umowę z PGNiG o sprzedaży i dystrybucji gazu, ma zupełne prawo od niej odstąpić żeby doszło do zmiany sprzedaży. Wymiana taka nic nie kosztuje, nie wiążę się też z pauzami w dostawie gazu czy potrzebą wymienienia instalacji. Zmienienie dostawcy, oznacza czas od podpisania umowy z nowym dostawcą, nie jest kłopotliwa, a może trwać przeważnie około trzech do czterech tygodni.


Po wygaśnięciu występuje rozliczenie z dotychczasowym dostarczycielem gazu. Należy zdawać sobie sprawę, że jeżeli zdecydujemy się na wymianę sprzedawcy gazu najprościej jest wydać odpowiednie upoważnienie nowego dostawcy w czynnościach funkcjonowania w naszym imieniu. Jest on w stanie poinformować o zmianie dostawcy, może wypowiedzieć też umowę kompleksową z PGNiG.

Bardzo Ci się spodobał ten artykuł? Jeżeli tak, to zobacz również przydatne notatki, które zawierają podobne informacje na publikowany tutaj temat - jeśli chcesz, to sprawdzić kliknij tutaj!

Jak widzimy więc nie jest to wcale takie kłopotliwe jak nam się wydaje. Liberalizacja tego rynku to niezwykle pomyślna wiadomość dla wielu konsumentów, to ogromna szansa na zmniejszenie opłat, a też większa satysfakcja z tego, że sami mamy szansę wybrać firmę, która sprowadzi nam gaz.

Tags: rynek, konsument, Unia Europejska, umowa, klienci, PGNiG