Czym jest odprawa celna i jak przebiegają wszelkie powiązane z nią podejmowane kroki

Posted on 01/08/2018 1:57pm

Odprawa celna - chociaż wielu z nas niejednokrotnie słyszy te słowa, tak naprawdę nie zawsze do końca wiemy czym jest i co obejmuje. Odprawa celna to skontrolowanie towarów i dokumentów, a także pobieranie cła i opłat podatkowych. Jest to wypełnienie wszelkich czynności potrzebnych przy przyjmowaniu towarów, ekwipunków czy też także osób przy przekraczaniu granicy celnej.

Samolot w porcie lotniczym
Author: Jorge from Brazil
Source: http://www.flickr.com
Odprawa celna budzi skojarzenia z lotniskami, co jest rzecz jasna prawdą. W hali odpraw pasażerowie są poddawani kontroli celnej. Sygnalizuje się wtedy rzeczy, za które możemy odzyskać podatek VAT, a także przedmioty, które musimy zgłosić służbie celnej i te, które muszą być oclone. Kto jest odprawiony z opłat celnych? Nie płaci osoba mieszkająca na terenie Unii Europejskiej, jeśli podróżuje do innych państw sojuszu. Nie dzieje się tak kiedy przedmioty mają przeznaczenie handlowe. Co jednak w przypadku, gdy przylatuje się z kraju spoza Unii Europejskiej? Zwolnione z kosztów są przedmioty o cenie nieprzekraczającej 430 Euro. Omijane są lekarstwa potrzebne pasażerowi i papierosy oraz alkohol w określonych ilościach. Dane o nich można uzyskać na stronach internetowych lotnisk. Odprawa celna to rzecz jasna nie tylko hale na lotniskach. Podlega jej każdy typ transportu przedmiotów poza granicę. Przedmioty są kontrolowane przez służbę celną.

airport
Author: Amila Tennakoon
Source: http://www.flickr.com
Ustala się na niej wielkość cła, które przewożący będzie musiał zapłacić. Spis dokumentów potrzebnych do wykonania odprawy można szukać w sieci. Po wpisaniu frazy "dokumenty do odprawy celnej" odnajdziemy właściwe dokumenty, dzięki którym odprawa minie bezproblemowo - agencja celna itl - omega. Trzeba pamiętać, że istnieje kilka rodzajów: ostateczna, warunkowa i odroczona. Pierwsza z wymienionych oznacza, że przedmioty nie wrócą już przez granicę, kolejna - przedmioty po pewnych czasie wracają, ostatnia - gdy urząd celny przekazuje przedmioty do skontrolowania innej instytucji. Wielokrotnie zadaje się również pytanie, dlaczego opłaca się cło. Otóż, państwo pobiera opłaty, aby m.in. pozakrajowe produkty nie stanowiły zbyt dużej konkurencji dla towarów krajowych czy też cło zapewnia wpłaty dla kraju, w związku z czym ma ono większe dochody.

Chociaż odprawa celna może być trudną procedurą, w dzisiejszych czasach dzięki wiadomościom zawartym w Internecie, nie musi taka być. Powinno się więc przeczytać wszelkie dostępne informacje i przejść kontrolę bez żadnych problemów.

Tags: VAT, euro, cło, odprawa celna