Co zrobić, kiedy planujesz sprzedać swój biznes?

Posted on 21/06/2018 4:11pm

Poszukuję inwestora - w gazetach i na portalach internetowych spotkać można cały szereg tego typu ogłoszeń.
wycena przedsiębiorstwa
Author: Reuben Strayer
Source: http://www.flickr.com


branża
Author: Stefan Erschwendner
Source: http://www.flickr.com


Dlaczego? Niestety spora część właścicieli firm nie wytrzymuje konkurencji, która panuje na obecnym rynku towarów i usług. Wtedy bardzo często jedynym ratunkiem okazuje się nabywca z zasobnym portfelem.


certyfikacja
Author: brandbook.de
Source: http://www.flickr.com


Nim, jednak zaczniemy myśleć o jakiejkolwiek transakcji musimy wykonać parę nader istotnych czynności, takich jak chociażby wycena przedsiębiorstwa. Jej głównym celem jest obiektywne i rzetelne oszacowanie wartości danej spółki w jednostkach pieniężnych. Istnieje wiele rozlicznych sposobów ewaluacji. Zazwyczaj dzieli się je na trzy grupy - metody mnożnikowe, opcyjne oraz dochodowe. Pierwsza z nich jest dosyć często stosowana przez analityków rynku giełdowego. Polega - jak nietrudno się domyślić - na określeniu ceny badanej firmy na podstawie wartości podobnych przedsiębiorstw funkcjonujących w branży. Druga z wymienionych strategii odwołuje się do modelu Blacka-Scholesa, a ostatnią uważa się za najbardziej uniwersalną. Dobór procedury zależy w dużej mierze od celu, jaki chcemy osiągnąć. Dobrze byłoby zaznaczyć, że wycena aktywów i pasywów odbywa się w oparciu o reguły znajdujące się w ustawie o rachunkowości a także przepisach szczególnych - .
Podlegają jej wszelkie środki trwałe, należności, kredyty, zobowiązania finansowe, fundusze, udziały w innych spółkach, inwestycje krótko- oraz długoterminowe, nieruchomości, wartości niematerialne, itp.

Tags: dom, biznes, Zasady, spółka