Co oznacza przechowywać dane w chmurze?

Posted on 02/04/2019 7:37am

Jeśli korzystasz na co dzień z takich rozwiązań jak Google Kalendarz, Google Dysk czy też Dropbox stykasz się z praktycznym wykorzystaniem tzw. chmury obliczeniowej. Dzięki użyciu tej technologii posiadamy wszystkie niezbędne dane, zdjęcia oraz notatki zawsze pod ręką niezależnie od urządzenia z którego w konkretnej chwili korzystamy.

cloud computing, chmura
Author: JD Hancock
Source: http://www.flickr.com
Najprościej rzecz ujmując, cloud computing czyli dane w chmurze, to sposób przechowywania i dostępu do danych oraz programów przez Internet - bez zapisywania tychże bezpośrednio na dysku twardym naszego PC albo laptopa czy też innego urządzenia. Jak to działa? W tradycyjnym, dotychczasowym podejściu, programy oraz aplikacje włączaliśmy i zapisywaliśmy lokalnie na dysku naszego urządzenia. Dane w chmurze natomiast, zapisywane są na serwerach korporacji zewnętrznych takich jak Google i udostępniane nam jako świadczenie dostępne przez Internet. Dzięki czemu mamy do nich dostęp z każdego miejsca, z dowolnego sprzętu mającego dostęp do sieci. To właśnie ta cecha sprawia, iż dane (zobacz sprawdź przykłady) w chmurze są rozwiązaniem szalenie wygodnym. odbiorca np.

Aby przeglądnąć następny interesujący ważny wpis (https://drlaptop.pl/pogotowie-komputerowe/) na ten temat, wejdź w widoczny link — pod nim będzie więcej ciekawostek.

usługi Dropbox, płaci za dzierżawienie przestrzeni wirtualnej serwera korporacji Dropbox. Nie ma więc przymusu zakupu osobistych serwerów np. centos server, ażeby zapisywać wszystkie swoje dane tj. fotografie, video, muzykę.chmura, dane, cloud computing
Author: Chris Potter
Source: http://www.flickr.com
Nie sposób nie wspomnieć, iż do rozwoju technologii zapisu w chmurze w znacznej mierze przyczynił się wzrost popularności technologii mobilnych - przede wszystkim smartfonów. Możliwości chmury są niemal nieograniczone natomiast sama technologia rośnie w bardzo szybkim tempie. Warto dodać, że już nawet całe urządzenia codziennego użytku potrafią być “zanurzone w chmurze”. Doskonałym przykładem jest Google Chromebook, a więc komputer, którego system operacyjny opiera się właśnie na cloud computingu. ma także ogromne duże znaczenie nie tylko dla pojedynczych klientów lecz również dla dużych przedsiębiorstw. Stworzenie oraz utrzymanie złożonych programów komputerowych jest drogie i wymaga olbrzymich zasobów sprzętowych oraz ludzkich. Dzięki chmurze, jesteśmy w stanie wyeliminować te czynniki gdyż dane przedsiębiorstwo nie musi sama zarządzać sprzętem i oprogramowaniem. Wszystkim zajmuje się firma (zewnętrzna, która udostępnia zasoby utrzymywane na różnego rodzaju serwerach tj. centos server, przez sieć.

Tags: PC, technologia, Cloud computing, Dropbox